Kamiński Wojciech


glazurtex
1. Czemu akurat wyczyn?
Wędkuje od dziecka i od dziecka lubiłem rywalizacje. Na zawodach wędkarskich mam możliwość podnoszenia swoim umiejętności w konfrontacji z innymi zawodnikami. Dzięki wędkarstwu wyczynowemu poznaje zachowania ryb podczas silnej presji wędkarskiej. Odnoszone sukcesy zawodnicze silnie motywują mnie do dalszych treningów i doskonalenia rzemiosła wędkarskiego.
2. Jaką markę preferujesz wśród tyczek?
Aktualnie używam 13- metrowej wędki firmy FIUME i jestem z niej bardzo zadowolony.
glazurtex
3. Ulubiony zbiornik?
Nie mam ulubionego łowiska, ale lubię wymagające łowiska gdzie można stosować różnorodne metody wędkowania. Cenie sobie akweny gdzie mogę spodziewać się większej ilości dużych ryb. Podczas zawodów wędkarskich, dużych ryb łowi się stosunkowo niewiele. Prywatnie lubię łowić na jeziorach - moim celem są: leszcze, liny oraz karasie.
glazurtex
4. Jaki masz sposób na kanałową płoć ?
Na płocie zanęta jest konieczna. Powinna to być mieszanka umiarkowanie pracująca, zawierająca mielone konopie.Polecam zanętę TRAPER Magic. Zanętę na kanał należy wymieszać z gliną w proporcji przeważnie 1:1. Glina lub ziemia (w zależności od twardości dna) powinna być przyciemniana na odcień brązowo-czarny. Nieodzownym dodatkiem do zanęty jest jockers. Kulę z jockersem powinny rozpadać się o powierzchnię wody. W trakcie łowienia często skuteczne okazuje się strzelanie procą z pinki lub gotowanej konopi (w zależności od łowiska).
5. Największa ryba na zawodach?
Na zawodach złowiłem kilka leszczy w granicach 3 kg.
glazurtex
6. Wymień swoje największe osiągnięcia sportowe?
Największym moim osiągnięciem sportowym jest zdobyty złoty medal indywidualnie na Mistrzostwach Świata juniorów w 1997 r. Na tych zawodach wywalczyliśmy również cenny złoty medal drużynowy.
Z zawodów międzynarodowych cenie sobie zdobyty w 2008 r. srebrny medal drużynowy.
W krajowych zmaganiach wyróżniłbym zajęte 2 i 3 miejsce w klasyfikacji rocznej GPX Polski odpowiedni w latach 2006 i 2007.
Niezmiernie ważnym osiągnięciem dla mnie są wyniki drużynowe klubu TRAPER którego jestem zawodnikiem. Klub zdobył mistrzostwo Polski w latach 1999, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010.
glazurtex
7. Zanęta na ukleje?
Podstawową funkcją jaką musi spełniać zanęta uklejowa jest 'chmura' jaka powstaje po wrzuceniu zanęty do wody. W związku z tym zanęta powinna być bardzo drobna i mało klejąca. Najlepiej jak konsystencja jest zbliżona do papki. Mogę doradzić aby dodać do zanęty niewielką ilosć mleka w proszku, żeby zwiększyć smugę jaką pozostaje zanęta. Jak w każdej mieszance skuteczność zanęty podnosi dodawany jockers, jeżeli trafiają się większe ukleje, skuteczne jest dodawaniem pinek.
glazurtex
8. Sposób na rzeczne leszcze?
Jeżeli chodzi o zanętę to powinna być ona odpowiednio sklejona klejem do zanęty i dociążona żwirem. Na rzeczne leszcze dobrze jest nawilżyć zanętę melasą lub innym aromatem w płynie np. karmelem.
Leszcz lubi stacjonarnie podaną przynętę, dlatego też bardzo skuteczne na rzeczne leszcze jest łowienie 'na stopa'. Polega to na dobraniu takiej gramatury spławika aby można było w jednym miejsce utrzymywać zestaw w rzece przy umieszczeniu głównego obciążenia kilka centymetrów nad dnem, natomiast przypon długości około 90 cm powinien zalegać na dnie.
glazurtex
9. Rada dla najmłodszych?
Ze swojego doświadczenia proponuje aby młodzi adepci wędkarstwa wyczynowego skupili się na doskonaleniu metody szybkościowego łowienia uklei i średnich ryb na baty.
glazurtex
10. Plany na przyszłość związane z wędkarstwem?
Zamierzam w dalszym ciągu kontynuować starty w GPX Polski. Moim celem na przyszłość jest utrzymywanie się w kadrze narodowej.

Pozdrowienia dla wszystkich młodych wędkarzy :)

Dziękuję za wywiad,życzę jeszcze większych sukcesów

Autor:Tomasz Baranowski